Gündem

Bakan Tunç’tan Sivas Davasında Zamanaşımı Açıklaması

Bakan Tunç: "O günkü kanuna tabii oldukları için yargının bu tür bir kararı söz konusu"

Bakan Tunç’un konuşmasından satır başları şöyle:

“Sivas Davasında firari 3 sanığın davasının zamanaşımı nedeniyle mahkeme kararını eleştirerek burada Sayın Cumhurbaşkanımıza siz suç ortağısınız şeklinde bir beyanatta bulunuyor. Bu beyanat çok çirkin bir beyanat. Bir kere 1993 yılında meydana gelen bu elim olaylar donrasında Sivas Davası süreci başladı. Sivas Davasında gözaltına alınıp tutuklanan sanıklarla ilgili yargılama süreçleri o dönemde başladı ve devam etti ve mahkumiyetler verildi. Şu anda o sanıklar hükümlü konumunda ana davanın hükümlüleri cezalarını cezaevlerinde çekmeye devam ediyorlar. Tabii 3 firari sanıkla ilgili olarak yargılama süreci gerçekleştirilememişti. Firari sanıklar yakalanamamıştı. Kırmızı bülten çıkartılarak uluslararası düzeyde de aranmaları sağlandı. Bu da sonuç vermedi. Bu anlamda 30 yıllık zaman aşımı süresi dolduğunda da ki o dönemki yürürlükte olan ceza kanunumuza göre zaman aşımı 30 yıllık bir süredeydi. O günkü kanuna tabii oldukları için yargının bu tür bir kararı söz konusu oldu.

Davalarda özellikle insanlığa işlenen suçlar bakımından zaman aşımını kaldıran bir iktidarız biz. Türk ceza kanununun bu anlamda değişmesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde oldu. Ama olayın meydana geldiği tarihte yürürlükte olan Ceza Kanununa göre bu hüküm yoktu dolayısıyla suçun işlendiği tarihteki hüküm dikkate alındığı için 30 yıllık da zaman aşımı süresi dolduğu için sanıklar Kırmızı bültenle arandığı halde yakalanamayıp Türkiye’ye getirilemediği için mahkeme de davanın düşmesine karar verdi.

Bunu Sayın Cumhurbaşkanımızla ilişkilendirmek ve siz bu davayı bitirdiniz şeklinde suç ortağısınız demek bir kere çok çirkin bir davranış ne hukuki ne de ahlaki bu nedenle bu beyanatları sahibine iade ediyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu