İzmir Haberleri

Başkan Soyer, Brüksel Kent Zirvesi’ne katıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Brüksel temasları sürüyor. Başkan Soyer kentteki ikinci gününde, İzmir’deki sürdürülebilirlik çalışmalarını anlattığı ikili görüşmelerin ardından dünya çapındaki yerel yöneticileri bir araya getiren Brüksel Kent Zirvesi’ne katıldı.

Zirve kapsamında Başkan Tunç Soyer, “Deprem Sonrasında Belediye Başkanlarıyla Söyleşi” etkinliğinde bir konuşma yaptı. 30 Ekim İzmir depremindeki deneyimler, depremin ardından yürüttükleri iyileştirme çalışmaları ve 6 Şubat depremlerinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deprem bölgesine destekleri Başkan Soyer’in konuşmasının öne çıkan konularından oldu. 30 Ekim İzmir depreminde toplumsal dayanışmanın bir ürünü olarak ortaya çıkan “Bir Kura Bir Yuva Kampanyası’nı Şubat depremlerinin ardından genişleterek bölgeye uyardıklarından söz eden Başkan Soyer, ulusal dayanışmanın yanı sıra uluslararası dayanışmanın da önemine vurgu yaparak, UCLG ve Eurocities’e destekleri için teşekkür etti.

UCLG ile ortak etkinlikleri için görüş alışverişi

Aynı zamanda Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Yönetim Kurulu Üyesi ve Dünya Konseyi Üyesi olan Başkan Soyer, Brüksel Kent Zirvesi kapsamında UCLG Yönetim Kurulu toplantısına da katıldı. Toplantının öncesinde Başkan Soyer, UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz ile görüşerek düzenlenebilecek ortak etkinliklerle ilgili görüş alışverişinde bulundu. İzmir 2021’de “Döngüsel Kültür” kavramının ortaya koyulduğu UCLG Kültür Zirvesi’ne ev sahipliği yapmıştı.

Başkan Soyer Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Girişimcilik, KOBİ’ler, Bölgeler ve Şehirler için Kentsel Politikalar ve Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Başkanı Aziza Akhmouch ile de görüştü. İzmir’de hayata geçirilen Sünger Kent projesi hakkında bilgi veren Başkan Soyer, Akhmouch’tan da OECD’nin belediyeler ve yerel yönetimlere yönelik çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

Başkan Soyer’in Brüksel’deki ikinci gününün son teması ise Brüksel Başkent Bölgesi Başbakanı Rudi Vervoort, Dışişleri Bakanı Pascal Smet ve Avrupa Komiseri Alain Hutchinson ile oldu. Toplantıdan kentler arasında işbirliği protokolü yapma kararı çıktı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu