Kişisel BakımYaşam

En İyi Siyah Nokta Maskeleri

Yaşa bağlı olarak zamanla cildimizin gözenekleri açılır ve bu gözeneklere de kötü hava koşullarından kir dolarak cildimizde siyah noktaların oluşmasını sağlar. Bu siyah noktalarda cildimizin pürüzsüz görünümünü etkiler ve güzel görünmemizi de etkiler. Bu durumda hanımlar genellikle siyah nokta giderici kozmetik ürünlere yönelirler ve bunlara çok para harcarlar. Oysa evinizde bulunan malzemelerle kolayca yüz maskeleri hazırlayabilir ve siyah noktalarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz. Peki evinizde hazırlayabileceğiniz siyah nokta maskeleri nelerdir?

siyah nokta maskesi

Karbonat ve Limon maskesi

Limon suyu, ciltteki yağları çözer ve kirleri de temizler. Limon karbonat maskesinde limon gözeneklere nüfus ederek gözeneklerde birikmiş yağı ve kiri temizler. Böylece cildinizde meydana gelen siyah noktaları da temizlemiş olur. Karbonatta ovma yöntemiyle cildinizi ölü derilerle birlikte siyah noktalardan kurtarır.

Malzemeler:

  • Yarım limonun suyu
  • 1 yemek kaşığı karbonat

Hazırlanışı:

Bir kabın içinde yarım limonun suyunu ve 1 yemek kaşığı karbonatı koyup macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın ve maskeyi hazır hale getirin. Ardından maskeyi uygulamadan önce yüzünüzdeki gözenekleri iyice açmak için yüzünüze buhar banyosu uygulayın. Bunun içinde bir litre suyu kaynatıp içine lavanta, adaçayı atıp 5 dakika demleyin. Ardında sıcak su dolu kaba yüzünüze çok yaklaştırmadan eğilin ve başınıza kabı da örtecek şekilde bir havlu yayın ve 10 dakika kadar bekleyin. Buhar banyosu bittiğinde limon ve karbonat maskesini siyah noktaların bulunduğu yerlere yayarak parmaklarınızla ovalayın. Yaklaşık 15- 20 dakika bekledikten sonra da soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

siyah nokta maskeleri

En İyi Siyah Nokta Maskeleri; Kil ve Elma sirkesi maskesi

Kil cilt için çok faydalıdır. Kil hem cildinizi besler, hem de cildinizi yağlardan ve kirlerden arındırarak cildinizi temizler. Gene aynı şekilde elma sirkesi de cildinizin gözeneklerine nüfus ederek gözenekleri açar ve yüzünüzü temizler.

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 1 yemek kaşığı kil
  • 1 yemek kaşığı gül suyu

Hazırlanışı:

Bir kabın içine 1 yemek kaşığı kili, elma sirkesini ve gül suyunu koyarak macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Ardından yüzünüzdeki siyah noktaların olduğu yerlere bu karışımı iyice sürün ve yaklaşık 20- 25 dakika kadar bekletin. Ardından yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Soğuk su açılmış ve temizlenmiş gözeneklerinizin daha hızlı kapanmasını sağlar.

Bal ve Zerdeçal maskesi:

Bal cildinizdeki bakterilerle savaşır, zerdeçalsa iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bu nedenle bal ve zerdeçal maskesi yüzünüzü çok iyi temizler ve arındırır

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı toz zerdeçal

Hazırlanışı:

Bir kabın içine 1 tatlı kaşığı balı ve 1 çay kaşığı toz zerdeçalı koyun ve bu malzemeleri macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Ardından bu maskeyi cildinizde siyah noktaların bulunduğu yerlere uygulayın. Maske gerginleşene kadar yaklaşık 10 dakika kadar bekleyin ve sıcak bir bezle cildinizi temizleyin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu