Gündem

Hamurcu: “Hatay’ın ayağa kaldırılması için özel olarak afet bölgesi ilan edilmeli”

Hatay Akademik Meslek Odalarının (HAMOK) Hatay’ın özel afet bölgesi ilan edilmesi çağrısı ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Hatay Akademik Meslek Odaları Dönem Sözcüsü Yahya Hamurcu, genel hayata etkili afet bölgesi ilanının etkili bir şekilde yerine getirilmesi ve gerekli hukuki düzenlemelerin yapılarak Hatay’ın ayağa kaldırılması için özel olarak afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini ifade ederek konuyla ilgili düşüncelerini şu şekilde dile getirdi:

“Deprem, yangın, sel, çığ, heyelan gibi doğal afetler sonucu çeşitli bölgelerde yaşam büyük ölçüde olumsuz etkilenmektedir. Bu doğal afetlerin etkilerini en aza indirmek ve bölgedekilere destek olmak için hasar alan yerler 7269 sayılı kanun kapsamında afet bölgesi ilan edilmekte, afet bölgesi içerisinde bulunanlar, çeşitli desteklerden faydalanmaları sağlanmaktadır. Bu kapsamda barınma, güvenlik, sağlık, eğitim, psikolojik, sosyolojik, ekonomik destekler sağlanmakta, halkın maddi kayıpları karşılanmakta ve ticari hayat sürdürebilir kılınmaktadır.

Ancak istatistiklere bakıldığında ölüm ve yıkım sayısının en çok olduğu Hatay ilimizde  maalesef özel afet bölgesi ilanının gereklerinin yerine getirilmediği görülmektedir. Hatay ilinde 6 ve 20 Şubatta yaşanan yıkıcı depremler neticesinde Antakya, Defne, Samandağ, Kırıkhan, Hassa ve İskenderun ilçelerinde  Dünya tarihinde görülmemiş ağır bir yıkım ile son 500 yüzyılın felaketi yaşanmıştır.  Binlerce insanımız hayatının kaybetmiş on binlercesi uzuvlarını kaybetmiştir. Sağ kalanlar da barınma, yeme içme, su  sağlık ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelmiştir.  Şehrin bu ilçelerinde molozların kontrolsüzce halk sağlığını tehdit edecek şekilde toplanması havaya, tarım arazilerine, tüm canlılara  ciddi zararlar vermekte ve yaşam mücadelesi  veren halkımızın gelecekte ciddi sağlık sorunları yaşama riskini de arttırmaktadır. Moloz taşıyan kamyonlar trafik ve can güvenliğini tehlikeye düşürmekte kazalara sebebiyet vermektedirler.

Hatay’ın bu ilçelerinde ayakta kalan okullar devlet binası haline dönüştürülmüş binlerce öğrencinin nerede ve nasıl eğitim göreceği hususunda belirsizlikler kalan halkımızı adeta başka illere göçe zorlamış ve dönmek isteyen halkımızın dönüş imkanını ortadan kaldırmıştır. Hatay’ın yeniden ayağa kalkabilmesi için, barınma, ilaçlama, iş olanaklarının artırılması, eğitim, sağlık sorunlarının acilen giderilmesi şarttır.  Şehrin ayağa kalkabilmesi  ve iş hayatının başlayabilmesi için özel teşvikler verilmesi ve mevcut SGK, vergi borçları, doğalgaz, elektrik ve su borçlarının silinmesi gerekmektedir.

Enkaz kaldırma çalışmalarının kontrolsüz yapılması, asbest tehlikesi, su ihtiyacı, çevre temizliği ve haşere sorunları şehrimizin adeta kaderine terk edildiğini göstermektedir. Bu bakımdan genel hayata etkili afet bölgesi ilanının etkili bir şekilde yerine getirilmesi ve gerekli hukuki düzenlemelerin yapılarak Hatay’ın ayağa kaldırılması için özel olarak afet bölgesi ilan edilmesi gerekmektedir. Başta ilimizin siyasi ve idari yetkilileri olmak üzere herkesi bu çağrımıza destek vermeye davet ediyoruz.”

Hatay Akademik Meslek Odaları’nda (HAMOK) imzası bulunan kuruluşlar şu şekilde:

“Hatay Barosu, Hatay Diş Hekimleri Odası, Hatay Eczacı Odası, Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Hatay Tabip Odası, Hatay Veteriner Hekimler Odası, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği, TMMOB Harita Ve Kadastro Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi, TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği, TMMOB Mimarlar Odası Hatay Şubesi, TMMOB İç Mimarlar Odası,  Hatay İl Temsilciliği, TMMOB Şehir Plancıları Odası Hatay İl Temsilciliği, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu