Ekonomi

TCMB: Bankalar için döviz korumalı lira mevduatı hedefleri yükseliyor

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bankalar için ek bir dönüştürme hedefi getirerek, daha fazla dövizi döviz korumalı lira mevduatı hesaplarına kaydırmalarını söyledi. Buna göre;

  • Bankalar, 26 Mayıs-28 Temmuz tarihleri arasında her ay ek %10’luk bir dönüşüm hedefine ulaşamazlarsa, düşük getirili devlet tahvili satın almaları gerekmektedir.
  • 28 Temmuz’dan sonra bankalar, o zamana kadar %30’luk dönüşüm hedefini tutturamazlarsa ek tahvil tutmak zorunda kalacaklar.
  • Yönetmelik sadece şahıslara ait hesaplar için geçerli olup, küçük bankalar yeni kuraldan muaftır

KKM faiz oranları daha da yükselecektir. Hem yüksek getiri fırsatı hem de dövize karşı garantili bir enstrüman olmasından dolayı yatırımcı eğiliminin de buraya yönleneceğini düşünebiliriz. Ekim-Aralık 2022 borsa rallisinin asıl sebebinin hiçbir yerde getiri imkanı olmaması olduğunu düşünürsek ve eğer mevduat tarafında borsaya alternatif gelir fırsatlarının arttığını ele alırsak borsa için olumsuz. Seçim sonrası borsanın da güvensiz olduğu bir ortamda faizleri artacak olan KKM’lere ciddi bir para kayması görebiliriz.

Kaynak Enver Erkan / Dinamik Yatırım

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu