SağlıkYaşam

Varis Neden Oluşur? Varise Ne İyi Gelir?

Günümüzde özellikle yoğun tempoda çalışan kişiler için varis oldukça sık rastlanan bir damar hastalığıdır. Bacak toplardamarların yapı bozukluğu sonucunda oluşan varis görüntü olarak hastalara oldukça rahatsızlık veren bir yapıya sahiptir. Genellikle yaşlılarda gözlemlenen bu hastalık günümüzde yoğun iş temposundan dolayı gençlerde de gözlemlenmeye başlamıştır.

Varis hastalığı ilk aşamalarda sadece görüntü olarak rahatsızlık verse de zamanla fiziksel olarak ciddi rahatsızlıkları da ortaya çıkartabilmektedir. Bunlara örnek olarak şunlar verilebilir.

  • Varis olan bölgede aşırı derecede kaşıntı
  • Bacakta gece krampları
  • Varis olan damarlar üzerinde şişkinlik
  • Bacak ağrıları

Bu tip problemler de varis hastalığının göz ile görünen sıkıntılarından bazılarıdır.

İlginizi çekebilir: Hipertansiyona karşı 7 öneri

Varis Kimlerde Olur?

Varis bilinenin aksine sadece yaşlılarda olan bir hastalık türü değildir. Varis her yaşta her insanda görülebilen bir hastalık türüdür. Bu hastalığın yaş ile bir alakası olmamasının yanı sıra yaşam biçimi ile ilgili olduğu bilinmelidir.

Varis neden olur diye merak edenlerin sorularının en net cevabı tansiyon hastalığıdır. Tansiyon varis oluşumunu tetikleyen en net hastalıklardan bir tanesidir. Tansiyon yüksekliği damarın genişlemesini, kıvrılmasını ve cilt üzerinde rahatlıkla görülebilir bir hal almasını sağlayan bir durumdur. Bu durum sonucunda da varis görünür hale gelir. Aynı zamanda varis hastalığı gözlemlenen hastaların %30’unda depresyon gibi durumlar da gözlemlenmektedir. Bu sebepten dolayı varis hastalığının bir öncülü de stres ve kaygı bozukluğudur.

Varise Ne İyi Gelir?

Öncelikle varis hastalığının belirgin hale geldiği hastaların kesinlikle ilk olarak yapmaları gelen şey doktora danışarak tavsiye almaktır. Varis tedavisi için gidilmesi gereken uzmanlık kalp ve damar hastalıklarıdır. Genellikle ultrason görüntüsü alınarak varisin mevcut durumu hakkında bilgi alınır ve sonuca göre bir tedavi şekli seçilir.

Varis ilerlememiş olan hastalarda tedavi için varis çorabı kullanılabilir. Bu çorap sayesinde damarlar eski haline döndürülerek varis yok edilmiş olur. Varisin ilerlemiş olduğu hastalarda ise durum farklıdır. Ultrason sonucunda varisinin ileri seviye olduğu tespit edilen hastalar için varis ameliyatı şarttır. Varis ameliyatı günümüz teknolojisinde oldukça risksiz ve kolay bir ameliyattır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu