Gündem

ABB’de Tarımsal Sulama Göleti ve İletim Hattı Projesi

Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı projeyle; 55 bin metreküp hacme sahip sulama göleti yapıp 5 bin metre de tarımsal sulama borusu döşeyerek Haymana’da bin 500 dönümlük kuru tarım alanında sulu tarıma geçilmesini sağladı. Ekipler; Sındıran Mahallesi’ne 55 bin metreküp hacme sahip sulama göleti yaparken, 5 bin metre de tarımsal sulama borusu döşedi. Projeyle çiftçilerin, yaklaşık bin 500 dönümlük kuru tarım alanında sulu tarım uygulamasına geçmesi ve daha yüksek verim elde etmesi sağlandı.

1500 Dönüm Kuru Tarım Arazisinde Sulu Tarım İmkanı

Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürlüğü tarafından yapılan göletin kasım ayında yapımının tamamlandığını kaydeden Kırsal Hizmetler Daire Başkalığı Ziraat Mühendisi Sezai Okçu, “Göletimiz yaklaşık olarak 55 bin metreküp su toplama kapasitesine sahip. Tam kapasite ile dolduğu zaman yaklaşık 1500 dönüm kuru tarım arazisinin sulu tarım arazisi olarak kullanılmasını sağlayacak. Daha kaliteli ve yüksek verimde tarım ürünleri elde edilecek. Burası iletim hattı olarak 5 bin metre modern basınçlı tarımsal sulama borusu döşenerek kullanıma açıldı” dedi.

Çiftçilerden Büyükşehir’e teşekkür

Ahmet Dayanık, “Çiftçilikle uğraşıyorum. Öncelikle Mansur Bey’e teşekkür ederiz. Önceki seneler 200-250 kilo mahsul alabiliyorduk kuru tarımdan. Sağ olsun Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle ekinlerimizi suluyoruz. Bu sene biraz kurak geçti, göletimiz tam kapasite dolmadı ama ilerleyen senelerde tam kapasite dolduğunda arazilerimizden daha fazla verim alabileceğiz. Sulu tarıma dönüyoruz. Komşularımız ve akrabalarımız sulu tarım yapıyor. Mahsulümüz iyi, teşekkür ediyoruz.” dedi.

Mehmet Bakan, “Allah Mansur Bey’in eksikliğini vermesin bize. Gölet yaptı, nohut ve gübre verdi. Mansur Bey’in desteklemesi sayesinde kalkındık. Önceden durumumuz çok berbattı. Önceden bize 300 kilo buğday veriliyordu, şu an ise 800 kilo buğday veriliyor. Daha ne isteyelim? Allah Mansur Bey’i başımızdan eksik etmesin.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu