Ekonomi

Altın haftayı yatay tamamladı

Altın geçtiğimiz hafta dalgalı bir seans geçirmesine rağmen, yatayda bir kapanış yaparak üç haftanın ardından kayıp yaşamadan bir haftayı tamamlamış oldu. 1947 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan sarı maden, haftaya başladığı satıcılı seyir neticesinde 1932 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilerek son iki buçuk ayın en düşük seviyesini kaydetmiş oldu. Borç Limiti tartışmalarında sona gelinirken, Mali Sorumluluk Yasa tasarısı ABD senatosundan geçti. Bu gelişme sonrası altının toparlanması hız kazanırken, 1983 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak haftanın en yüksek seviyesini kaydetmiş oldu. Ancak haftanın son gününde gelen istihdam verisi sonrası altın tüm kazanımlarını geri verdi. ABD tarım dışı istihdam verisi 190 binlik artış beklentisine karşın, 339 bin artış göstererek beklentileri aşarak güçlü iş gücü piyasası görünümünü sürdürmüş oldu. Bu veri altının üzerinde baskı yaratarak 1948 dolar/ons seviyesine kadar çekilerek yataya yakın bir haftalık kapanış yapmasına sebep oldu.

 

Gümüş geçtiğimiz haftayı yeşilde kapatarak, üç haftanın ardından yeşile dönmüş oldu. 23,31 dolar/ons seviyesinden haftaya giriş yapan beyaz maden, 23,62 dolar/ons seviyesinden haftalık kapanış yaparak yüzde 1,3 kazançla haftayı tamamladı.

 

Platin 1000 dolar/ons seviyesini altını test ettiği bir haftayı geride bırakırken, son altı haftanın en düşük seviyesinden kapanış yaptığı bir haftayı geride bıraktı. 1025 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 1004 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 2 kaybı hanesine yazdı.

 

Paladyum 1350 dolar/ons seviyesine kadar geri çekildiği haftada son 3 ayın en düşük seviyesini kaydettiği bir haftayı yaşadı. Ancak bu seviyeden toparlanması çok uzun sürmezken, 1417 dolar/onstan haftalık kapanışı yaparak, başladığı seviyeden haftayı tamamlamış oldu.

Kaynak TROY

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu