Gündemİzmir Haberleri

Başkan Soyer’den 19 Mayıs Mesajı

Başkan Soyer, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutladığımız bu anlamlı senede ulusal günlerimizi bir başka coşkuyla yad ediyoruz. Çünkü bu yıl bağımsızlığın, çünkü bu yıl zaferin, çünkü bu yıl barışın yüzüncü yılını kutluyoruz.

Cumhuriyetimizi ikinci yüzyıla umut ve kararlılıkla taşıyoruz. Tıpkı 104 yıl önce bugün mücadele ateşini yakan Mustafa Kemal gibi umutluyuz. Büyük önderimizin Samsun’a ayak bastığı günkü kadar kararlıyız. Tüm Anadolu’yu saran o kutsal isyanın isimsiz neferleri kadar inançlıyız. Bizim için milli bayramlar takvim yapraklarına sıkışmış günler değildir.

Hiç düşündünüz mü 19 Mayıs’ı neden bayram olarak kutluyoruz. Bir zafer günü değil, bir kuruluş ya da kurtuluş günü de değil. O gün işgal ve yıkımın karanlığında belki de tarihimizin en zor dönemini yaşıyorduk. Bandırma Vapuru’ndaki bir avuç kahramanın dışında kimse tarihin akışını değiştirecek bir yolculuğun ilk adımının atıldığını bilmiyordu. İşte 19 Mayıs o en karanlık günde bile inancını yitirmeyen kahramanların adını koyduğu umut bayramıdır. Biz o direnişten alıyoruz ilhamımızı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde çelikleşen o iradeden, ne kadar düşerse düşsün her seferinde ayağa kalkmayı bilen o vazgeçmeyişten. Bu gün o yolculuğun 104’üncü yıldönümü.

19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak işgal altındaki Anadolu’nun kapılarını özgürlüğe aralayan büyük önderimize bir kez daha selam olsun. Onun yaydığı umudun ışığıyla inancını pekiştiren, vatan için canını ortaya koyan, işgalcilere karşı destansı bir direniş sergileyerek karakterindeki bağımsızlık tutkusunu yedi cihana gösteren Anadolu halkına selam olsun.

Sevgili gençler, düşlerinizdeki özgür dünya çok yakınınızda. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun. Umudunuz daim olsun.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu