Bilim-Teknoloji

BitMEX, Ay’a Bitcoin gönderiyor

Dünyanın önde gelen kripto türev borsalarından biri olan BitMEX, Ay’a ilk fiziksel Bitcoin’i gönderme yolunda önemli bir adım atarak, Astrobotic Technology Inc. ve Bitcoin Magazine ile ortaklığa gitti. Bu kapsamda önümüzdeki haftalarda Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılması planlanan roket; hem uzay araştırmaları için önemli bir dönüm noktasını hem de Bitcoin’in Dünya gezegeninin ötesindeki olanaklarını keşfederken, kripto için de belirleyici bir anı simgeliyor. Bu inişin başarılı bir şekilde tamamlanmasıyla birlikte NASA’nın 1972’deki Apollo 17 görevinden bu yana Batı’nın ilk yumuşak Ay’a inişi gerçekleşecek.

Bitcoin Miami 2021’de açıklanan görev sebebiyle, fiziksel Bitcoin cüzdanının uzay uçuşuna hazır olunduğundan emin olmak adına yapılan zorlu testler de dahil olmak üzere 2 yılı aşkın bir hazırlık süreci geride bırakıldı. İçinde 1 BTC bulunan, üzerine genel bir adres ve özel bir anahtar kazınmış olan “Bitcoin on the Moon”, uzaya gönderilen ilk finansal varlık olacak. Gelecek nesiller, Dünya’dan veya uzaydan coin’le etkileşime girebilecek ve Bitcoin Ordinals gibi kişisel öğeleri genel adres yoluyla Ay’a gönderebilecek.

“BitMEX’ten büyük adım: İnsanlık tarihinde bir dönüm noktası”

Bu önemli gelişmeyle ilgili açıklamalarda bulunan BitMEX CEO Vekili ve Grup CFO’su Stephan Lutz, “Kendi sektörümüzün öncülerinden biri olarak, Bitcoin’i teknolojinin kullanımıyla Dünya ve insan evriminin ötesindeki yeni bölgelere götüren Bitcoin kullanıcıları olmaktan gurur duyuyoruz. Bu durum, sadece BitMEX’in bir başarısı değil, aynı zamanda uzaya gönderilen ilk finansal varlık olarak insanlık tarihinde bir dönüm noktası.” dedi.

Fiziksel Bitcoin’in ticari ay iniş aracı Peregrine-1 tarafından ay yüzeyine başarılı bir şekilde inmesinin, uzay ekonomisi için parasal bir sistem yaratmanın ilk adımını oluşturacağını belirten Lutz sözlerine şöyle devam etti:

“Yaratıcılarından ve sahiplerinden bağımsız olarak; Bitcoin’in doğuşuna benzer şekilde tüm insanlığa adil ve hakkaniyetli bir değerler sistemi inşa etmek adına çaba gösterme konusunda ilham verme hedefimizi paylaşan, benzer düşünen ortaklarla çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Bu gelişmeyle birlikte Bitcoin, tüm insanlığın erişebildiği ulussuz dünyanın bir anıtı olarak uzayda sonsuza kadar yaşayacak.”

Bitcoin on the Moon Rock’ta özel müzayede

Fiziksel Bitcoin’in yanı sıra Genesis Block da Satoshi’nin protokolüne saygı duruşu olarak Ay’da taşınacak. Genesis Block, şimdiye kadar çıkarılan ilk Bitcoin bloğunun onuruna, ham onaltılık veriler ve tasarım olarak Bitcoin Magazine logosunun bir hologramı ile metal bir plaka üzerinde gösterilecek.

Bu tarihi olayı kutlamak amacıyla, Bitcoin 2023 sırasında Bitcoin Magazine ile ortak ev sahipliğinde Bitcoin on the Moon Rock’ta bir müzayede düzenlenecek. Ayrıca, topluluk için hızla yükselen bu özel anı hatırlatan lansman tarihine yakın bir dönemde hem bir dizi sınırlı sayıda hatıra coin’i hem de Ordinals piyasaya sürülecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu