EkonomiSon Dakika

Harç ve vergilerde artış kararları Resmi Gazetede

Cumhurbaşkanı Kararı ile 492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı tarifelerde yer alan maktu harç tutarlarına yüzde 50 oranında zam yapıldı. Trafik harçlarından sürücü belgesi harçları zamdan etkilenmezken, yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı ise 20 bin TL olarak belirlendi.

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre, mal ve hizmetlerde uygulanan yüzde 18’lik Katma Değer Vergisi (KDV) yüzde 20’ye çıkarıldı. Bazı mal ve hizmetler için uygulanan yüzde 8’lik KDV ise yüzde 10’a yükseltildi.

6802 Sayılı Gider Vergileri Kanununun 33’üncü Maddesinde Yer Alan Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi Nispetlerinin Tespiti Hakkındaki 28/8/1998 Tarihli ve 98/11591 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Eki Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararına göre, tüketici kredilerinde banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV) yüzde 10’dan yüzde 15’e yükseltildi.

Resmi Gazetede yayımlanan karara göre, at yarışlarında yüzde 14, vergi spor müsabakalarına dayalı müşterek bahislerde yüzde 10 ve diğer şans oyunlarında yüzde 20 oranında artış yapıldı.

Öte yandan Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin kar paylarına tevkifat oranı yüzde 0 olarak uygulanacak.

Harçlarda ve vergilerde artış kararları Resmi Gazete'de

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı şöyle:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu