EğitimSon Dakika

ÖSYM’den Deprem Bölgesi Sınav Açıklaması

Ülkemizde 6 Şubat’ta yaşanan ve 11 ilimizi etkileyen şiddetli depremin en temel zararlarından bir tanesi de öğrencilere oldu. 11 şehirde yaşanan bu durumun ardından öğrencilerin geleceği de halk arasında merak konusu oldu. Deprem bölgesi sınav açısından elverişsiz olması sebebiyle eğitim öğretime ara verilmişti. Özellikle üniversitelerin eğitim modeli kararının nisan ayında yapılacak açıklama ile karara bağlanacağı söylenmişti.

Deprem Bölgesinde de Sınav Uygulaması Yapılacak

Deprem bölgesi sınav

Deprem bölgesi YKS sınavı açısından da riskli bir durum olarak görülüyordu. Halk arasında ve öğrenciler tarafından sınavların nasıl yapılacağı merak edilirken ÖSYM Başkanı Ersoy bu bölgelerde yapılacak sınav uygulamasıyla ilgili açıklamada bulundu. ÖSYM deprem bölgesi sınav açıklamaları, ÖSYM Başkanı Ali Ersoy tarafından şu şekildeydi.

“Depremin etkisiyle yıkılan binalar ve ayakta kalanların ne kadar güvenli olduğunun tespiti gibi çalışmaların yapılabilmesi amacıyla deprem bölgesinde sınav uygulaması yapmama kararı almıştık. Deprem bölgesindeki kardeşlerimize bu süreçte Türkiye’nin istedikleri ilinde sınava girebilme imkânı oluşturduk. Millî Eğitim Bakanlığının bölgede eğitim öğretime tekrar başlamasının ve ÖSYM olarak yaptığımız detaylı incelemenin ardından deprem bölgesindeki 4 ilde tekrar sınav uygulamasına başlamaya karar verdik. Bölgede yaşayan kardeşlerimizin güvenlik zafiyeti oluşmadan sınavlara girmesini amaçlıyoruz.”

Yaptığı açıklama ile beraber sınavların yüz yüze ve deprem bölgelerinde de yapılacağı ifade edildi. ÖSYM Başkanı Ersoy bölgede kapasitenin üstünde bir talep olduğu takdirde, istekte bulunan kişilerin diğer illerde de sınava girebileceğini söyledi.

ÖSYM’nin İlk Kararı Aksi Yöndeydi

Deprem sonrası yapılan ilk açıklamada ÖSYM deprem bölgesi kararı için bu bölgelerde sınav yapılmayacağını duyurmuştu. Ancak güncel açıklamaya göre bu bölgelerde de yüz yüze sınav yapılabileceği bildirildi. Yapılan açıklamada isteyen kişilerin diğer illerde sınava girebileceğini bildiren ÖSYM Başkanı bu açıklamasıyla öğrencilerin ve ailelerin merakını giderdi.

Öte yandan öğrencilerin bir diğer merak konusu ise üniversitelerin durumu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklama ile üniversitelerin bir süre daha uzaktan eğitim ile devam edeceğini bildirmişti. Ancak yine de öğrenciler nihai karar için Yüksek Öğretim Kurumunun açıklamalarını bekliyor.

İlginizi çekebilir: 2023 YKS Ne Zaman? YKS Tarihi Belli Oldu!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu