PolitikaSon Dakika

Kurtulmuş: “Suriyelilerin geri dönüşünün temini için çalışmalar devam ediyor”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Zafer Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş’un konuşmasından bazı satır başları şöyle

“Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü, özellikle güney sınırlarımız başta olmak üzere terör örgütlerinin tehdit altında bıraktığı Türkiye’nin ulusal güvenliğini ve bununla ilgili konuları müzakere etme fırsatını bulduk. Açıkçası hem Suriye’nin kuzeyinde, hem Irak’ta hem de Türkiye’nin içerisinde terör örgütlerini Türkiye Cumhuriyeti’ni, 85 milyon vatandaşımızı tehdit eden önemli bir mesele olduğunu buna karşı da bir milli duruş gösterilmesinin zorunlu olduğu konusunda fikirlerimizin ortak olduğunu ifade etmek isterim.

Türkiye’nin meselelerinden birisi Zafer Partisi’nin de sıkça gündeme getirdiği göçmenler meselesidir. Türkiye’deki göçmenler meselesinin önemli bir mesele halinde olduğunu ama bu meselenin Türkiye’nin isteği doğrultusunda değil, şartların zorlaması sonucu ortaya çıktığını müzakere ettik. Suriye’den buraya gelenler, ellerinden bir torbalarıyla, ayaklarında takunyalarıyla geldi. Hayatta kalabilmek için bombalardan kaçıp buraya geldiler ama bunun da Türkiye’nin yüklenebileceği bir sınır var. Dolayısıyla zaten epey bir zamandır hükümetimiz Suriyelilerin güvenli ve onurlu geri döşünü sağlamayabilmek için projelerini çalışıyor. Bunları da gerçekleştirmek için gayretle mesafe alıyor. Örneğin şu anda 550 bine yakın Suriyeli kendi memleketlerine, oluşturulan güvenli bölgelere geri dönmüştür. İnşallah Suriye’de normalleşmenin sağlanması, Suriye’de barış ve huzur ortamının temin edilmesi, güvenli bölgeler oluşturularak o bölgelerde de insanların geri dönüşünün temin edilmesi için son derece samimi ve takvimlendirilmiş bir çalışmanın içerisinde olduğumuzu ifade etmek isterim.

Önümüzdeki dönemde süratle devam eden bir milyon Suriyelinin geri dönüşünü sağlayacak oradaki konutların yapımı meselesi zaten hükümetin gündemindedir. Böylece bir an evvel Suriyelilerin güvenli ve gönüllü bir şekilde geri dönüşünün temin edilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Ana muhalefet partisinin başkanı, cumhurbaşkanı adayı sayın Kılıçdaroğlu, ’10 milyon Suriyeliyi getirdiğiniz. 10 milyon daha getirerek daha da çoğaltacaksınız’ dedi. Halbuki bunun doğru olmadığını kendisi de biliyor. Şu anda resmi rakamlarla Türkiye’de 4 milyon 994  bin Suriyeli var.

Ümit ediyorum ki Zafer Partisi, kendi arasında bu görüşmeyi değerlendirecek ve 28 Mayıs ile ilgili süreçte tutumunu belirleyecektir. Ben Zafer Partisi’nin alacağı tutumu, Türkiye’nin geleceği, milli güvenliği için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Özdağ’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle

“Türkiye’nin güvenliği başta olmak üzere kapsamlı bir değerlendirmede ve görüş alışverişinde bulunduk. Bu çerçevede terör örgütlerinin Türkiye’ye yönelik faaliyetlerini ve bu faaliyetler karşısında alınması gereken politika uygulamalarını değerlendirdik. Keza Türkiye’nin en önemli meselesi olan sığınmacı ve kaçaklar meselesi ve bu konuda Zafer Partisi’nin ısrarla Türkiye’nin gündemine getirdiği çözüm önerilerini getirdik. Aramızda belirli farklılıklar olduğu bu konuda açıktır. Sayın Genel Başkanın da ifade ettiği gibi onurlu ve  gönüllü dönüş bir politikadır. Zafer Partisi’nin politikası ise burada gerekirse zorla şeklinde ifade edebilecek devletin egemenlik hakkını sonuna kadar kullanmasını gerektiren politikalardır. Çok faydalı bir görüşme olduğunu ben de düşünüyorum. Arkadaşlarımızla bu görüşmenin sonuçları konusunda bir değerlendirmeyi birazdan divanda gerçekleştireceğiz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu