İzmir Haberleri

İzmir Büyükşehir kentin dört bir yanına rengarenk çiçekler dikti

İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin cadde ve meydanlarını çiçeklerle donattı. İzmir’in cadde, bulvar, park ve bahçeleri ile orta refüjleri petunya, kadife, godetya gibi çiçek, yer örtücü, sarılıcı ve soğanlı bitki türleriyle adeta bir tablo gibi süslendi. Rengarenk kadife çiçekleriyle bezeli Kordon, fotoğraf tutkunları için birbirinden canlı kareler sunuyor. Yerel üreticiyi desteklemek için kooperatiflerden satın alınan çiçekler kadınlar tarafından dikiliyor.

3.5 milyon mevsimlik çiçek dikildi

Büyük bir ekiple çalıştıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı Güney Alanları Bakım Şube Müdürü Ayşe Gevrek Gözsoy, “İzmir genelinde yeşil alanlarımızı korumak ve geliştirmek için büyük bir titizlikle çalışıyoruz. Yeşil alanlarda ağaçlarımız, çalı bitkilerimiz, yer örtücülerimiz ve çimler var. Rekreasyon alanlarında çimi tercih ediyoruz. Vazgeçemediğimiz mevsimlik çiçeklerimiz var. Örneğin Gazi Osman Paşa Bulvarı’nda jakaranda ağaçları mor çiçekleriyle çok güzel bir görsel görüntü yaratıyor. Çiçek açan çok yıllık bitkilerimiz var de var. Yıl içinde yeni bitki ve mevsimlik çiçekler dikerken diğer yandan ağaçlarımızın ve bitkilerimizin de bakımını yapıyoruz. Bu yıl kent geneline toplam 3.5 milyon mevsimlik çiçek dikeceğiz.” diye konuştu.

Kuraklıkla mücadele devam ediyor

Kuraklıkla mücadele etmek ve su kaynaklarını verimli kullanmak için fazla su istemeyen bitki ve çiçek türlerini tercih ettiklerini belirten Gözsoy, “Yeni yeşil alanlarda daha az su isteyen, bir süre sonra sulama miktarı azalan bitkileri tercih ediyoruz. Kent içerisindeki yeşil alanlarda; egzotik bitki türleri yerine, tümüyle Akdeniz’in ve İzmir Bölgesi’nin doğal florasını kullanmak için çalışmalarımız sürüyor. Tespit ettiğimiz yeni alanlarda daha az su isteyen, bir süre sonra sulama miktarı azalan “Doğal Yeşil Bitki” türlerine dönüyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ayrıca Güzelyalı Paten Pisti’nin bakım ve onarım çalışmasını da tamamladı.  950 metrekarelik paten pistine akrilik zemin kaplama uygulaması yapıldı. Çalışma sırasında pistin çevresinde bulunan demir korkuluklar da boyandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu