Ekonomi

Ocak-haziran dönemi tüketici fiyat endeksi açıklandı!

Haziran ayında TÜFE, %4,8 olan beklentilerin altında %3,92 oranında artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE mayıs ayındaki %39,59 seviyesinden haziran ayında %38,21 seviyesine geriledi. Gıda enflasyonu yıllık bazda %52,52 seviyesinden %53,92 seviyesine, çekirdek enflasyon ise %46,6 seviyesinden %47,33 seviyesine yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde %4,95 olarak açıklanan aylık bazda enflasyon sonrası, kısmi baz etkisi kaynaklı olarak enflasyon son yedi ayda olduğu gibi Haziran ayında da gerilemeye devam etti. Zam konusunda önemli data olacak Tüketici fiyat endeksi Ocak – Haziran döneminde %19,77 artmış oldu.

ÜFE ise aylık bazda %6,50 artış gösterirken, yıllık artış bir önceki aydaki %40,76 seviyesinden Haziran ayında %40,42 seviyesine gerilemiş oldu.

TÜFE tarafında aylık bazda alkollü içecekler ve tütün %11,13, ulaştırma %7,96, eğitim %4,32 artış gösterirken, Haziran ayında düşüş gösteren grup olmadı.

ÜFE tarafında ise en fazla artış %18,15 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %13,65 metal cevherleri, %12,54 ile elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme olurken, Haziran ayında düşüş gösteren gruplar %6,68 ile ham petrol ve doğal gaz, %0,08 ile kömür ve linyit oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek’in, TCMB Başkanlığına ise Hafize Gaye Erkan’ın atanması ile para ve maliye politikalarında rasyonel adımlar atılmaya başlandı. Piyasa dostu açıklamalara ek olarak Şimşek’in devir teslim töreninde rasyonellik vurgusu, Erkan’ın TBB ile görüşmesi sonrasında TCMB’nin sadeleşme adımları atması banka karlılıklarını destekleyecek faktörler arasında yer alıyor.

Bu ayki yüksek enflasyon beklentimizin ise en önemli nedeni kur tarafındaki gelişmeler oldu. Kurun, seçim belirsizliğinin sona ermesi ardından kendi dinamiklerine göre hareket etmesi ile başlayan sonrasında ise müdahale edilmeyerek serbest bırakılması ile devam eden gelişmelere paralel Haziran ayında kısmi yükseliş sürmüştü. TCMB’nin beklenti altı faiz artırımı (%8,50’den %15’e) ile birlikte TCMB Başkanı Erkan ise kuru baskılamak için rezerv satışı yapılmayacağını söyledi. Hızlı yükselen kur tarafında Dolar / TL Haziran ayında yaklaşık %24, Euro / TL Haziran ayında %28 artış kaydetti. Buna bağlı olarak sepet kurdaki yaklaşık %26’lık yükselişin enflasyonun en önemli sebebi olduğunu düşünmekteyiz.

Seçim sonrasında ve yeni başkan gerçekleşen ilk TCMB Toplantısında politika faizinde bizim beklentimize paralel, piyasa beklentisinin altında 650 baz puan faiz artışına gidildi. Kademeli parasal sıkılaşma vurgusu karar metninde çekti. Yeni ekonomi yönetimi ile birlikte Ortodoks politikaya geçiş süreci sonrasında 20 Temmuz’da 300 baz puan faiz artışı, yıl sonuna kadar ise faizin %25 olmasını beklemekteyiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu