Ekonomi

Tüketici fiyat endeksi – Kasım 2023

Ana harcama grupları incelendiğinde konut, kış aylarının gelmesiyle birlikte artan doğalgaz kullanımı sonrası doğalgaz fiyatlarının hesaplamaya dahil olmasının etkisiyle aylık %11,17 ile en çok artan grup olurken, aylık enflasyona 144 baz puan ile en çok katkıyı veren grupta oldu.  Alkollü içecekler ve tütün, sigaraya yapılan zammın etkisiyle %9,16 ile en çok artan ikinci grup olurken, aylık enflasyona 33 baz puan katkı verdi. Aylık bazda düşüş yaşanan tek grup Kasım ayı indirimlerinin etkisiyle %0,31 azalan giyim ve ayakkabı olurken, aylık enflasyonu 2 baz puan aşağı çekti.

Yıllık bazda bakıldığında da 12 ana harcama grubunun hepsinde artış yaşandı. Lokanta ve oteller, yıllık %92,86 artışla en çok yükselen grup olurken yıllık enflasyona 715 baz puan katkı sağladı. Enflasyon sepetinde en yüksek ağırlığa sahip olan gıda ve alkolsüz içecekler yıllık %67,16 artış gösterirken, 1.700 baz puanla yıllık enflasyona en yüksek katkıyı verdi.

Ekim ayında, aylık %1,94 artan yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), Kasım ayında %2,81 arttı. Ekim ayında yıllık %39,39 artan Yİ-ÜFE, Kasım ayında ise %42,25 artış gösterdi.

Sanayinin dört ana sektörüne göre elektrik, gaz, buhar, aylık %10,99 ile en çok artan sektör olurken, aylık Yİ-ÜFE’ye 68 baz puan katkı verdi. En yüksek ağırlığa sahip imalat, aylık %2,26 artarken, aylık Yİ-ÜFE’ye 201 baz puan ile en yüksek katkıyı veren sektör oldu.

Su temini, yıllık %70,23 ile en çok artan ana sektör oldu. İmalat %54,11 artış gösterirken, yıllık Yİ-ÜFE’ye 4.412 baz puan ile en çok katkıyı verdi. Düşüş gösteren tek ana sektör %30 azalan elektrik, gaz, buhar oldu.

TCMB, Kasım ayı toplantısında politika faizini 500 baz puan artırarak %40 seviyesine yükseltirken, TCMB’nin sıkılaşmaya yönelik attığı adımlara rağmen TL’deki değer kaybının devam etmesi ve yılbaşında yapılacak zamların etkisiyle enflasyondaki yükselişin devam edeceği kanaatindeyiz.

Rapor için tıklayınız.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu