GündemSağlık

Sat 2 Tipi Şap Virüsü Alarmı!

Tarım ve Orman Bakanlığının incelemeleri sonucunda Türkiye’de hayvanlarda görülen Sat 2 Tipi Şap Virüsü vakası olduğu tespit edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı incelemelerin ardından virüs olduğu tespit edilen 8 işletmeyi karantina altına aldı.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Olaya İlişkin Açıklamaları

 

Irak’ta şap hastalığıyla ilgili gelişmelerin ortaya çıkması üzerine, Avrupa Birliği Şap Hastalığı ile Mücadele Komisyonu (EuFMD) koordinasyonunda Numune Gönderme ve Test Etme Protokolü çerçevesinde, Bakanlığımıza bağlı Şap Enstitüsü Müdürlüğümüze incelenmek üzere farklı mahallerden numuneler gönderilmiştir.

 

Enstitümüzce, bir numunenin, daha önce ülkemizde rastlanmayan SAT-2 serotipi olduğu tespit edilerek etken izole edilmiş ve ülkemizde bu serotipe karşı aşı üretimi için çalışmalara ivedilikle başlanmış, İl Müdürlüklerimizin yanı sıra tüm paydaşlar konuyla ilgili uyarılmıştır.

 

Bakanlığımızca, hastalığın ülkemize sıçramasının engellenebilmesi için ilgili kurumlarla derhal iletişime geçilerek, sınır gözetim ve yol kontrol faaliyetlerinin artırılmasına ilişkin gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.

 

Sahada titizlikle yürütülen çalışmalar neticesinde, SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan ilk vaka tespit edilmiştir. Hâlihazırda hastalık görülen 8 işletmede kordon-karantina dâhil olmak üzere tüm tedbirler alınmıştır. 8 Mart 2023 tarihinde de Dünya Hayvan Sağlığı Örgütüne gerekli bildirimde bulunulmuştur.

 

Şap Enstitü Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde ise SAT-2 serotipine karşı aşı üretilmiş ve 9 Mart 2023 tarihi itibarıyla kullanıma hazır hale getirilmiştir.

 

Bu gelişmeler üzerine toplanan Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi tarafından hastalığın yayılmasını önleyici tüm tedbirler alınmış olup, kesim, ithalat ve ihracat amaçlı yapılan sevkler dışında, şap hastalığına duyarlı tüm hayvan hareketleri (il içi ve il dışı) ilkbahar şap aşılama kampanyası süresince ülke genelinde durdurulmuştur.

 

SAT-2 serotipi şap hastalığına ilişkin tüm gelişmeler ilk andan itibaren Bakanlığımızca yakından takip edilmekte olup gerekli tüm önlemler alınmaktadır.

Ülkemizde ilk defa görülen bu serotipe karşı ivedilikle aşı üretimini tamamlayan Bakanlığımız, büyükbaş hayvan varlığımızın tamamının aşılanması için gerekli çalışmaları süratle yürütmektedir.

 

Sat 2 Tipi Şap Virüsü ile İlgili Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin Açıklamaları

 

“Bizim ilerleyen süreçte konu büyümeden gerekli tedbirleri almamız gerektiği hususunda bakanlık olarak çalışmamız gündeme gelmiş oluyor. Burada önemli olan bu hastalığa karşı gerekli aşının hızla üretilmesiydi. Aşı üretme çalışmaları şu anda tamamlanmış durumda. Bu akşam itibariyle de bu hastalığın eradike edilmesi adına büyükbaş hayvanlarda görülen hastalık için faaliyetlerin yürütülmesi için aşı üretildikten sonra eradikasyon işlemleri için kullanılıyor olacak. Türkiye bir taraftan Avrupa Birliği ile, öteki taraftan da dünya hayvan sağlığı ile ilgili birimler noktasında da sürekli temas halindedir. Bu çerçevede de 8 Mart günü burası da doğrudan bilgilendirilmiş durumda. Biz bakanlık olarak Sat-2 tipi serotipi noktasında gereği olan aşılar üretildi ve bu aşılar büyükbaş hayvanlarımızda kullanılacak. Böylelikle hastalık tamamıyla eradike edilmiş olacaktır.”

 

“Şu aşamada vatandaşlarımızı endişelendirecek herhangi bir sorun söz konusu değildir. Bakanlığımız her türlü çalışmaları hem bakanlık düzeyinde hem de saha da yürütmektedir. Uluslararası organizasyonlarla da görüşmelerimiz sağlıklı bir şekilde devam ediyor.”

 

Vaka Tespit Edilen 8 İşletmede Önlemler Alındı

Sat 2 Tipi Şap Virüsü vakalarının tespit edilmesinin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Aşı çalışmaları büyükbaş hayvanlarda kullanmak üzere 9 Mart itibariyle hazır hale getirilmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu