SağlıkYaşam

Buz Banyosu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Popüler kültür modası ''buz banyosu''

Doç. Dr. Mehmet Vefik Yazıcıoğlu, son zamanlarda sosyal medyada buz küvetine girerek sağlıklı ve dinç kaldığını iddia edenler ve birbirlerini düelloya davet edenlerin görülmeye başlandığını belirtti. Buz banyosu faydaları ve zararları hakkında konulan Yazıcıoğlu, “Bu nedenle beyin kanaması, ritim bozukluğu ve kalp krizi geçiren insanların olduğu haberleri de gelmeye başladı. Aşırı sıcaklardan bunalanlar, sağlıkta alternatif yolları denemeyi sevenler, hatta belki de ekonomik zorlukların stresini sıra dışı işlerle unutmaya çalışanlar özellikle bu konuya ilgi gösteriyor.” dedi.

Buz Banyosu Faydaları ve İdeal Vücut Sıcaklığı

Vücudun normal sıcaklığının 36-37 santigrad derece arasında olduğuna değinen Yazıcıoğlu, “Vücut sıcaklığı 35 santigradın altına düştüğünde ve 37,5 santigrad derecenin üstüne çıktığında metabolik değişimler olmaya başlar. Dış ortamın sıcaklığının değişimi ile beraber cilt ve cilt altı yağ dokusu ter bezleri ile beraber bu sıcaklık değişimine adaptasyon sağlamaya çalışır. Soğukta damarlar büzülür, sıcakta ise gevşeyerek tepki gösterir. Nabız ve tansiyon bu maruziyetle hızla saniyeler içinde değişir. Cilde temas eden dış ortamın sıcaklığı düşük olduğunda (duş alma, denize girme, şok banyosu gibi) sıcaklık derecesine göre tepkinin büyüklüğü ortaya çıkar.” şeklinde konuştu.

“Sıcaklık Düşüşünün Dereceleri Vardır”

Yazıcıoğlu, banyo yapılırken ideal su sıcaklığının 37-41 derece arasında olduğunu dile getirerek, “Temizlenmek için hafif sıcak bir su ihtiyacı hissederiz. 41 derecenin üstündeki banyoların kullanım sıklığı genelde kaplıcalar olmaktadır. 41 derecenin üstündeki banyolarda da sağlık açısından birtakım önlemler almaya gerek vardır.” ifadesini kullandı.

İlginizi çekebilir: Hipertansiyona karşı 7 öneri

Buz Banyosunun Zararları; Tansiyon ve Şeker Hastaları Dikkat

Soğuk su ile temasla serinlemek için girilen deniz veya havuz suyu sıcaklığının genelde 20 ile 30 derece arasında olduğunu söyleyen Yazıcıoğlu, buz banyosu faydaları ve zararları hakkında şunları kaydetti.

“Örneğin Antalya’da yazın deniz sıcaklığı 28-30 dereceyken, kuzey Ege kıyılarında deniz sıcaklığı 20-22 derece civarında olabilmektedir. Bu sıcaklıkları vücut tolere eder ve herhangi bir risk oluşturmaz. 18 derecenin altında ise özellikle cilt altı yağ dokusu ince olan kalp-damar hastaları, tansiyon ve şeker hastaları olumsuz etkilenmeye başlarlar. Bu risk 12 santigrad derecenin altında ise karşı konulamaz hale gelir. Bu arada soğuğa maruziyetin süresi de çok önemlidir. Birkaç saniyelik bir soğuk etkisi ile dakikalara uzayan bir soğuk etkisinin yarattığı risk aynı derecede olmayacaktır.”

“Damar hastalığı, tansiyon veya ritim bozukluğu varsa dikkat”

Yazıcıoğlu, “Genç ve sağlıklı bireylerin özellikle de sauna sonrası kısa süreli şok havuzuna girerek kendilerini daha dinç hissettiklerini çok sık duyarız. Ancak çok nadiren de olsa zeminde bir damar hastalığı, tansiyon veya ritim bozukluğu olan bir genç bireyde bile tehlikeli bir sonuçla karşılaşılabileceği unutulmamalıdır. Damar hastalığı olmadığı halde, zeminde sinsi ve ölümcül bir ritim bozukluğunun varlığı basit bir tetiklenme ile genç ve sağlıklı görünen bireylerde bile ani ölüme sebebiyet verebilir.” diye konuştu.

İlginizi çekebilir: Varis Neden Oluşur? Varise Ne İyi Gelir?

“Kritik sıcaklık değerini dikkate alın”

Soğuğun tıbbi olarak faydalı olabileceği düşünülen durumların da olduğunu belirten Yazıcıoğlu, “Örneğin travma sonrası o bölgeye soğuk uygulama en basit ve en etkili tedavilerden birisidir. Yine venöz yetmezliği olanlarda bacaklara duş sonrası soğuk su uygulamanın faydası vardır. Kalbi durmuş olarak acile getirilen bir hastada beyin ödemini azaltmak için yoğun bakım şartlarında hipotermi tedavisi uygulanmaktadır. Ancak bu tedavilerin varlığı soğuk duş tedavisinin herkes için faydalı olabileceği anlamına gelmez. Bunun için kritik sıcaklık değerini kalp ve damar hastaları için “18 derece”, sağlıklı bireyler için de “12 derece” olarak söyleyebiliriz. Sağlıklı olup da daha düşük derecelere maruz kalmanın, sağlık tedbirleri açısından mutlaka daha kısa bir süre sınırı olmasına azami dikkat edilmelidir.” şeklinde konuştu.

“Size cesaret vermesin”

Yazıcıoğlu, “Kuzey ülkelerinden gelen buzlu havuza veya denize girme videoları size cesaret vermesin. Alkol kullanımının fazla olduğu insanlarda cilt altı yağ dokusu daha kalın olduğundan bu insanlar soğuktan nispeten daha az etkilenmektedir.” dedi.

buz banyosu faydaları ve zararları nelerdir? buz banyosu neden yapılır? buz banyosu ne işe yarar?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu