EğitimSon Dakika

Öğretmen Atamaları Açıklandı mı? 2023 Öğretmen Atamaları Ne Zaman Açıklanacak?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ile birlikte öğretmen atamaları için kaç kişi alınacağı belirlenmiş oldu. 2023 Öğretmen Atamaları için 45 kontenjan ayrıldığını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan atama bekleyen öğretmen adaylarını da bu açıklaması ile sevindirmiş oldu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 45 bin öğretmen ataması için ön başvuru tarihlerini de açıkladı. Öğretmen ataması branş dağılımı konusunda da açıklama yapan Bakan Özer 45 bin öğretmen adayı için devlet memurluğu kapısının açık olduğunu duyurdu. Atama kontenjanı konusunda çoğu kişiyi mutlu eden bu açıklama halk arasında da sevinçle karşılandı.

Öğretmenler için 2023 Atamaları Ne Zaman Yapılacak

2023 Öğretmen Atamaları

Milli Eğitim Bakanı Mahmut özer atama kontenjanları olarak açıkladığı 45 bin kişi için ön başvuruların 27 Mart ile 1 Nisan aralığında alınacağını açıkladı. Atamaların açıklanacağı tarih ise 8 Mayıs 2023 olarak belirlendi. Bu açıklama ile birlikte öğretmenlik alanında kontenjan bekleyen birçok kişi 27 Mart Pazartesi günü başvuruda bulunmaya hazırlanıyor.

Öğretmen Atamalarında Kontenjan ve Branş Dağılımı

45 bin öğretmen atama branş dağılımı için Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer çeşitli açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada 2023 öğretmen atamaları kontenjanlarından en çok atama olacak 5 branş için açıklama yapan Bakan Özer en çok atama alacak branş olarak sınıf öğretmenliğini gösterdi. İlkokullarda görev yapacak olan sınıf öğretmeni adayları için son derece müjdeli bir haber oldu. Açıklanan branşlar arasında çeşitli branşlar yer alsa da ana bilim dallarından Fen bilgisi ve Dil bilgisi branşlarından atama olmaması bekleyenler açısından üzücü olarak karşılandı. Bakan Özerin yaptığı açıklamada 2023 Öğretmen Atamaları en fazla olan 5 branş şu şekilde.

  • Sınıf öğretmenliği için yapılacak atama: 7 bin 878
  • Rehber öğretmenliği için yapılacak atama: 3 bin 604
  • Okul öncesi öğretmenliği için yapılacak atama: 3 bin 269
  • İlköğretim matematik öğretmenliği için yapılacak atama: 2 bin 656
  • Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği için yapılacak atama: 2bin 604

İlginizi çekebilir: Beklenen EYT Yasasında Karar Alındı!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu