EkonomiGündem

Emeklilik Sistemi Emeklileri Kaygılandırıyor

Son dönemlerde çıkan yasa ile 9 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigorta başlangıcı yapıp yaşını doldurmuş kişilerin emekli olmasını sağlayan EYT emeklilik sistemi resmen kabul edildi. Bu yasa ile birlikte 2 milyon 250 bin kişinin emekli olacağı tahmin ediliyor. Akıllardaki bir diğer soru ise bu kadar emekli adayının emekli olmasının ekonomi açısından etkiler neler olacağı oldu. Ekonomistlerin tahminine göre nüfusa göre plansız artan emekli oranından dolayı emekli maaşları ödenemez duruma gelecek.

Ülkede emekli nüfusunun genç nüfusa oranla plansız arttığını belirten ekonomistler sallantıda olan ekonominin bu yükü taşıyamayacağını düşünüyor. Doğum oranlarının düşmesine karşın emekli oranının artması bu açıdan en temel sorun olduğu belirtiliyor. Katma değer getiren işlerde çalışan gençlerin azalması ve emeklilerin artmasıyla gelir gider dengesinin bozulacağı tahmin ediliyor. Bu sebepten dolayı yeni emeklilik sistemi geçtiğimiz günlerde ekonomistler tarafından tartışma konusu haline geldi.

Ekonomistlere göre mali açıdan kendi gelir – gider dengesini tutturamayan Sosyal Güvenlik Kurumu’na 2022 yılında hazineden 389 milyar lira kaynak aktarıldı. 2008-2022 yılları arasında Sosyal Güvenlik Kurumuna aktarılan Hazine Kaynağı ise toplamda 488 milyar dolara ulaştı. Buna karşın ekonomistlerin en temel gündemi hala daha Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emeklilere hak ettikleri maaşı veremiyor durumda olması oldu.

Benzer içerik: En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu? Emekliye Zam Geldi!

SGK EYT ile Gelen Emeklilerin Maliyetini Kaldırabilecek mi?

Emeklilik Sistemi Emeklileri Kaygılandırıyor

Ekonomistlere göre kendi gelir – gider dengesini sağlayamayarak hazineden yardım alan SGK emeklilere de hak ettiği maaşı veremiyor. Ekonomistlerin en büyük iddialarından bir tanesi de emekli maaşlarının enflasyon karşısında ezilerek yok olduğu.

Son günlerde yapılan en düşük emekli maaşını 7.500 TL’ye çıkarma hamlesi de ekonomistler tarafından eleştiri konusu oldu. Geçmiş dönem emekli maaşı tam olarak sınırda olanlara hiçbir zaman gelmezken sınırdan düşük olanlara zam gelmesi bazı emekliler tarafından da adaletsizlik olarak yorumlandı.

Ekonomistlere göre bu sistemde maaşlar fiziki olarak ödense de reel olarak asla ödenemez. Ekonomistlerin bu yorumundan çıkarılan sonuç maaşlar fiziki olarak ödense de mali açıdan yarattığı yük sebebiyle enflasyonun artmasına sebep olur.

İlginizi çekebilir: Beklenen EYT Yasasında Karar Alındı!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu